Biblioteka Łańcuchowa w Oleśnicy

 

Biblioteka Łańcuchowa w Oleśnicy

Dnia 21 maja 2010 r. udaliśmy się do Oleśnicy, gdzie znajduje się najmłodsza oraz jedyna biblioteka łańcuchowa na Śląsku zachowana w swym pierwotnym miejscu, która jednocześnie jest ostatnią biblioteką łańcuchową w Europie Środkowej.

Biblioteka ta znajduje się w tzw. Bazylice Mniejszej. Jako jedni z nielicznych mieliśmy okazję obejrzenia tego unikalnego zbioru starych druków, którego pochodzenie wiąże się z biblioteką kościelną założoną w 1594 r. przez księcia ziębicko-oleśnickiego Karola II z czeskich Pobieradów. W bibliotece tej znajduje się m. in. egzemplarz Biblii Poligloty. Mieszcząca się w niewielkiej sali biblioteka urzeka swoim specyficznym klimatem. Już samo wejście po małych, krętych schodach wzbudza atmosferę średniowiecznych bibliotek.

 

Poza tym zapoznaliśmy się z historią Bazyliki Mniejszej i znajdujących się w niej zabytków. Jednak naszą szczególną uwagę przykuło mauzoleum oleśnickich Pobieradów i Wirtenbergów. Dzięki uprzejmości naszego przewodnika mieliśmy możliwość wejścia do wnętrza krypty, w której znajdują się zachowane w bardzo dobrym stanie trumny rodzin książęcych.

Po zwiedzaniu biblioteki i krypty, wybraliśmy się na wycieczkę po uroczym mieście jakim jest Oleśnica. Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie i na pewno o nim nie zapomnimy.

Zdjęcia do obejrzenia tutaj.